Salone News

President Bio’s cabinet by district representation

2 May 2018 at 17:36 | 2637 views

President: Brig. (Rtd.) Julius Maada Bio - Bonthe District

Vice-President: Dr. Mohamed Juldeh Jalloh-Port Loko District

Minister of Finance: Jacob J. Saffa - Bonthe District

Minister of Health and Sanitation: Dr. Alpha Wurie-Port Loko District

Speaker of Parliament: Dr. Abass Bundu-Port Loko District

Attorney General and Minister of Justice: Charles Francis Margai-Moyamba District

Minister of Internal Affairs: Edward Soluku-Moyamba District

Minister of Local Government and Rural Development: Anthony Y. Brewah-Moyamba District

Minister of Youth Affairs: Mohamed Bangura-Tonkolili District

Minister of Sports: Ibrahim Nyelenkeh-Tonkolili District

Minister of Energy: Alhaji Kanja Sesay-Bo District

Minister of Marine Resources: Emma Kowa-Bo District

Minister of Lands, Housing and Environment: Dr. Denis Sandy-Bo District

Press Secretary: Yusuf Keketuma Sandi-Bo District

Resident Minister, South - Mohamed K. Alie-Bo District

Minister of Foreign Affairs and International Cooperation: Dr. Alie Kabba - Kailahun District

Minister of Water Resources: Dr. Jonathan Tengbe-Kailahun District

Financial Secretary: Sahr Lahai Jusu-Kailahun District

Minister of Social Welfare, Gender and Children’s Affairs-Ms. Baindu Dassama Kailahun District

Minister of Agriculture and Forestry: Joseph J. Ndanema-Kailahun District

Resident Minister, East: Andrew Fatorma-Kailahun District

Chief Minister: Professor David J. Francis-Kenema District

Minister of Information and Communication: Mohamed Swarray-Kenema District

Minister of Transport and Aviation: Kabineh M. Kallon - Kenema District

Minister of Primary and Secondary Education: Alpha Timbo-Bombali District

Minister of Economic Planning and Development: Nabeela Tunis (Née Koroma)-Bombali District

Minister of Tourism and Culture: Memunatu B. Pratt-Fourah Bay, Western Area

Minister of Labour and Social Security: Adekunle Milton King-Western Area

Minister of Works and Public Assets: Raymond de’Souza George-Western Area

Minister of Mines and Mineral Resources: Dr. Morie Manyeh-Kono District

Minister of Technical and Higher Education: Prof Aiah Gbakima-Kono District

Deputy Minister of Defence: Brig. (Rtd) Simeon N. Sheriff-Pujehun District

Minister of Trade and Industry: Peter Bayuku Konteh-Koinadugu District

Minister of Political and Public Affairs: Ambassador Foday Yumkella-Kambia District

Resident Minister, North: Abu Abu Koroma-Falaba District

Resident Minister, North West: Haja Isata Abdulai-Kamara-Karene District

Editor’s Note: More photos later.

Comments